Τετάρτη 16 Μαρτίου 2011

Πάει «Αλκαζάρ» και θέλει την κούπα!!!

Επιμέλεια: Αντώνης Λιάνος - Ανδρέας Νικούλης

Με το μυαλό να βρίσκεται στο ντέρμπι με τον Οικονόμο Τσαριτσάνης, η Π.Σ. Ελασσόνας κέρδισε στο νοκ άουτ ημιτελικό την Μελιβοία με 0-1 και πάει «Αλκαζάρ», στον τελικό του κυπέλου ΕΠΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Σε ένα ματς που η νωχελικότητα ξεχείλιζε, την Τετάρτη 16 Μαρτίου, η Π.Σ. Ελασσόνας κέρδισε την Μελιβοία, σε νοκ άουτ αγώνα, στο Δημοτικό γήπεδο Μελιβοίας «Σταύρος Τσιάπανος», με σκορ 0-1 και βλέπει πλέον (μετά το ντέρμπι για το πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής με τον Οικονόμο) μόνο κούπα, στο στάδιο «Αλκαζάρ» στον τελικό του Κυπέλλου Νομού Λάρισας, την Πέμπτη 24 Μαρτίου με αντίπαλο τον Παραπόταμο (είχε κερδίσει τον Ροδιακό στον άλλο ημιτελικό με σκορ 2-1).
Η ομάδα του Κώστα Κολομητρούση, που είχε αρκετούς Ελασσονίτες στο πλευρό της, είχε να αντιμετωπίσει μια ομάδα που μπορεί να ήταν μικρότερης κατηγορίας και αγωνιστικής δυναμικότητας, όμως παρουσιάστηκε έτοιμη να κάνει την ζημιά με τον αμυντικό προσανατολισμό και τις επιθέσεις στην αντεπίθεση. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν σε μεγάλη ημέρα τον αμυντικό Φλώρο που «σκούπισε» όποια προσπάθεια των γηπεδούχων και αποτέλεσε τον στυλοβάτη στα μετόπισθεν. Στο 1ο λεπτό μετά από λάθος γύρισμα του Λιόλιου, ο Ευαγγέλου από κοντά έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Στο 7’ ήρθε η απάντηση για την Ελασσόνα με τον Παλάσκα μπαίνει μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε, απέκρουσε ο τερματοφύλακας Ζειμπέκης. Στο 18ο μετά από πάσα του Κωστούλα, ο Παλάσκας μπήκε από αριστερά στην περιοχή το σουτ όμως κατέληξε στα χέρια του Ζειμπέκη. Στο 39ο λεπτό μετά από φάουλ του Τζόλα, ο Νάτσης θα πιάσει μια άτσαλη κεφαλιά και η μπάλα θα καταλήξει άουτ. Στο 35’ ο Νάτσης θα σουτάρει, η μπάλα θα κοντράρει στα σώματα των αμυντικών και θα καταλήξει κόρνερ και με αυτήν την ευκαιρία θα κλείσει το ημίχρονο. Στην επανάληψη και λίγα δευτερόλεπτα αφού το παιχνίδι είχε ξαναρχίσει, ο Κωστούλας θα χάσει μοναδική ευκαιρία, αφού θα εκμεταλλευτεί λάθος συνεννόηση των αμυντικών, θα επιχειρήσει όμως ένα κακό σουτ και η μπάλα θα καταλήξει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του καλύτερου παίκτη της Μελιβοίας, Ζειμπέκη. Για 23 λεπτά ο αγώνας θα είναι μια μάχη στο κέντρου το γηπέδου, με τον ρυθμό να πέφτει ακόμη περισσότερο και τις δύο ομάδες να δείχνουν σημάδια επιπολαιότητας και κούρασης. Στο 69’ ο Παπαδόπουλος θα επιχειρήσει σέντρα που δεν θα εκμεταλλευτούν οι συμπαίκτες του ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κυριάκος θα εκτελέσει κόρνερ και η μπάλα θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι του Νούσια! Οι φιλοξενούμενοι θα αφυπνιστούν και στο 82’ μετά από κόρνερ του Τζόλα, ο Νάτσης θα πηδήξει ψηλότερα από όλους και με δυνατή κεφαλιά θα κάνει το 0-1, που θα είναι και το τελικό σκορ του αγώνα, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα της Π.Σ. Ελασσόνας! Να γράψουμε σε αυτό το σημείο πως η Μελιβοία ξεκίνησε και τελείωσε το παιχνίδι με την ίδια ενδεκάδα…

Μελιβοία (Μίλτος Ζιάκας): Ζειμπέκης, Ζυροδήμος, Μερτζανίδης, Μαλαχτάρης, Παπαδόπουλος, Σιμψιρής, Τσανάκας, Μανάκας, Παυλόπουλος, Κυριάκος, Ευαγγέλου

Π.Σ. Ελασσόνας (Κώστας Κολομητρούσης): Νούσιας, Λιόλιος, Καρατζιόλης, Φλώρος, Κουμπούρας, Φώλλας, Παλάσκας (90 Μολλάς), Νάτσης, Κωστούλας (65’ Χάμος), Τζόλας (88’ Βαλαώρας), Κατσαβός

Δηλώσεις προπονητών

Κώστας Κολομητρούσης: Ήταν ένα δύσκολο και δυνατό παιχνίδι. Κυριάρχησε η δύναμη και το πάθος των παικτών. Δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες που θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει νωρίτερα γκολ, όπως ευκαιρίες όμως είχε και η Μελιβοία. Για τον τελικό όλα είναι ανοικτά ανεξαρτήτως του αντιπάλου μας, είτε είναι ο Παραπόταμος είτε ήταν κάποια άλλη ομάδα. Στον τελικό δεν μπορείς με σιγουριά να πεις ότι θα πάρεις το κύπελλο. Εμείς από την πλευρά μας θα παλέψουμε και θέλω να πιστεύω πως στο τέλος εμείς θα είμαστε αυτοί οι οποίοι θα σηκώσουμε το κύπελλο.

Μίλτος Ζιάκας: ήταν ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, τον χαρήκαν οι φίλαθλοι. Κρίθηκε στο ένα γκολ που όποια ομάδα θα το πετύχαινε πρώτη θα ήταν και νικήτρια και δικαιώσαμε όλους αυτούς τους οποίους το θεωρούσαν πρόωρο τελικό. Από κει και πέρα θα ήθελα να δώσω τα συγχαρητήρια μου στην αντίπαλη ομάδα και να της ευχηθώ τα καλύτερα στην συνέχεια της χρονιάς.